Masivni les teak (tikovina)
TECTONA GRANDIS – PRAVI TEAK
Termin tik, tikovina, je sinonim za les, ki ga uporabljamo zunaj, torej naj bi bil odporen na vremenske vplive (sonce, dež, morje).
Poznamo kar nekaj eksotičnih vrst lesa, ki so odporne na zunanje vremenske vplive, ki spadajo pod druge drevesne vrste, jih pa zaradi te lastnosti vseeno imenujemo
tikovina.
Vendar prava tikovina je le ena, to je tikovina z latinskim imenom Tectona grandis.
Tikov les je značilne zlato rumene barve. Kot vsi drugi lesovi na zraku in dežju dobi srebrno sivo barvo, patino, katera je tudi njegova zaščita. Druge eksotične vrste se od prave tikovine ločijo predvsem po sušenju, saj tikov les, ko se posuši zapre pore. Zaradi tega se nato zelo malo krči in razteza. Glede tega tikovina nima alternativne, primerne zamenjave z drugim lesom.
Danes najdemo
tikova drevesa v gozdu in plantažah. Razlika med obema je zelo velika, ker v gozdovih raste tikovo drevo počasneje in so zato letvice zgoščene. Na primer za navtiko je uporabna le tikovina iz gozda, torej gost les, ki vzdrži ekstremne vremenske vplive (sonce, voda, sol itd). Tikov les iz plantaž pa je namenjen notranjemu in vrtnemu pohištvu, kjer so vremenski pogoji milejši oziroma jih sploh ni.
Domovina gozdnega tika je južna in jugovzhodna Azija: Indija, Indonezija, Malezija, Tajska in Burma (Mjanmar), po kakovosti pa najbolj izstopa les tikovine iz gozdov Burme. Tako se danes, predvsem v navtiki uporablja ime za navtični oziroma visokokakovostni teak kot burma teak.
Tikov les se poleg navtike in pohištva, lahko uporablja tudi za terase in fasade.
Tikov les, oziroma tikovina je na otip prijeten, mehek, žameten. Je zelo žilav, kar je še posebej važna lastnost pri krivljenju lesa. Tikovina vsebuje velike količine raznih olj, katera dajejo tikovemu lesu stabilnost in odpornost. Je pa to zelo važno vedeti predvsem pri lepljenju, sicer lahko olje prepreči trdnost spoja. Ravno tako se olje nalaga na orodje z katerim ga obdelujemo (žagni listi, rezkarji, skobeljni noži itd), zato jih morajo med obdelavo večkrat čistiti z raznimi topili. V tikovini so tudi prisotni silikati in drugi minerali, ki krhajo orodje pri obdelavi.
Standardne dimenzije žaganega lesa so:
Debelina: 27 mm, 52 mm
Širina: 105, 130, 155 mm in širše
Dolžina: od 930 mm do ~ 4000 mm rastoče po 150 mm
Trdota po Janki: 1000
Vas zanima več?
Za vse dodatne informacije ali odgovore vas prosimo, da nas pokličete ali nam pošljite sporočilo. Odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.
Uspešno poslano
Spoštovani,
vaše sporočilo smo prejeli.
Odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.
Lep dan še naprej,
ABC-NET d.o.o.